Przejdź do głównej zawartości

WIELKANOC- CO WIEMY O JAJKACH

 WIELKANOCNE JAJKO


Święcąc wielkanocne jajka nie znamy często genezy tego zwyczaju. Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem. A przez ok. 200 lat po chrzcie Polski jedzenie jaj w Wielkanoc było zabronione, bo kojarzyło się z pogańskimi rytuałami. Etnolog dr Grzegorz Odoj naukowiec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, twierdzi, że jajko jest symbolem uniwersalnym. Podkreśla, że zdecydowana większość kultur traktuje jajko jako bardzo istotny symbol życia, jego potencji. Już w kulturze staroegipskiej występuje bóg słońca Ptah, ukazywany w towarzystwie jajek, również grecka bogini płodności Afrodyta jest nieraz przedstawiana z jajem.  Po tym okresie Kościół dopuszczał tę możliwość, natomiast jaja obligatoryjnie należało święcić.W chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to co stare, żółtko zaś to, co nowe. Do wielkanocnego koszyczka jajko trafia także jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie. W czasie wielkanocnego śniadania jajko pełni rolę podobną do wigilijnego opłatka i jest przekaźnikiem naszych wzajemnych życzeń.  

 

ZDROWIE A JAJKO 


Przez lata w opinii publicznej wspieranej zaleceniami lekarzy pokutował pogląd, jakoby jaja kurze były niezdrowe dla serca i stanowiły olbrzymi cholesterolowy balast. Dziś dietetyka oficjalnie obaliła już ten mit, a jajko powszechnie uważane jest za jednej z najzdrowszych pokarmów białkowych.Prawdą pozostaje, że jedno żółtko zawiera nawet 200 mg cholesterolu i tym samym jest jednym z najbardziej cholesterolowych pokarmów na świecie. Ale w świetle nowych badań cholesterol ze źródeł pokarmowych nie jest wcale naszym największym wrogiem, jajko zaś zawiera wiele substancji, które zdrowie wyraźnie wspomagają.

Umiarkowanie kaloryczne, jest bardzo dobry źródłem pełnowartościowego zwierzęcego białka z bardzo pozytywnym profilem tłuszczowym. Tworzą go bowiem przede wszystkim kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone, które odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu odporności, redukowaniu stanów zapalnych, a także podtrzymywaniu kondycji tkanek, m.in. skóry i naczyń krwionośnych.

Na uwagę zasługuje fakt, że jajko kurze jest jednym z najlepszych źródeł choliny, związku zaliczanego do grupy witamin B i odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, zdrowie serca i systemu nerwowego oraz przepuszczalność błon komórkowych. Wysoka podaż choliny w czasie ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju wad wrodzonych cewy nerwowej.

Poza tym jajka kurze bogate są w tłuszcze, białko, węglowodany, cukry, witaminy- wit. A, wit. z grupy B, wit. D, E,K oraz minerały- cynk, fosfor, jod, mangan, potas, selen, sód, wapń i żelazo.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BIOLOGIA KLASA 5 WIRUSY, BAKTERIE, PROTISTY, GRZYBY- POWTÓRKA

BIOLOGIA TEMAT :   Wirusy, bakterie, protisty, grzyby i porosty-utrwalenie wiadomości. Wszystkie organizmy zostały podzielone na pięć grup, tzw. królestw. Są to bakterie, protisty, grzyby, rośliny i zwierzęta. Poza klasyfikacją znalazły się wirusy, które nie są ani żywe, ani martwe. Ludzie należą do królestwa zwierząt. BAKTERIE Bez wielkiej przesady można stwierdzić, że bakterie występują wszędzie: w wodzie, glebie i powietrzu. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom są one łatwo przenoszone przez prądy powietrza na drobinach kurzu lub w kroplach wody. Każdy gatunek bakterii ma swoje wymagania co do rodzaju podłoża, temperatury otoczenia i dostępu do tlenu. Wiele bakterii żyje na powierzchni ciała organizmów lub w ich wnętrzu, gdyż mają tam odpowiednią temperaturę, wilgoć oraz dostateczną ilość pokarmu. Bakterie to najmniejsze jednokomórkowe organizmy na Ziemi. Ich wielkość waha się od 0,2 µm do około 10 µm. Gdyby ułożyć komórki bakterii jedna za drugą, to na

KLASA 8 CZYM JEST EKOSYSTEM

CZYM JEST EKOSYSTEM? Ekosystem to zbiór elementów ożywionych i nieożywionych, które wzajemnie na siebie wpływają. Obszar zajmowany przez pojedynczy ekosystem może mieć bardzo różną wielkość. Przykładem ekosystemu jest niewielka łąka, ale też ogromny las tropikalny. Wszystkie elementy ekosystemu oddziałują na siebie. Należą do nich organizmy, które są nazywane ożywionymi elementami przyrody, i elementy nieożywione, takie jak podłoże, światło, woda, wilgotność, temperatura powietrza, obecność tlenu i dwutlenku węgla, zasolenie wody i gleby. Organizmy mają określone wymagania wobec środowiska. Dany gatunek zasiedla tylko taki teren, na którym może zaspokajać swoje potrzeby. Organizmy są powiązane wieloma zależnościami zarówno z innymi osobnikami, jak i ze składnikami przyrody nieożywionej. Każdy ekosystem składa się z wzajemnie wpływających na siebie elementów ożywionych , czyli biotycznych, oraz nieożywionych, czyli abiotycznych. Ekosystemy możemy podzielić na lądow

KLASA 5 TKANKI ROŚLINNE

TEMAT:   TKANKI ROŚLINNE. MATERIAŁY DLA UCZNIA: Różnorodność tkanek jest wynikiem przystosowania się roślin do życia w środowisku lądowym. Niestabilne warunki suchego lądu, zwłaszcza okresowe susze, zmuszają rośliny do posiadania elementów transportujących i magazynujących wodę. Konieczne jest też też wykształcenie powłok zabezpieczających przed parowaniem. Rośliny, pnąc się do światła, potrzebują elementów usztywniających ich wiotkie ciała. Powstanie tkanek jest zatem odpowiedzią na czynniki środowiska. Tkanka to grupa komórek o podobnym pochodzeniu i budowie, pełniąca w organizmie określoną funkcję. U współczesnych roślin wyróżnia się tkanki twórcze i stałe. Komórki tkanek twórczych mają zdolność do ciągłych podziałów. Komórki tkanek stałych są wyspecjalizowane do pełnienia określonej funkcji, nie mnożą się, mogą tylko rosnąć i mają kształt charakterystyczny dla danej tkanki . TKANKI TWÓRCZE Rośliny rosną przez całe swoje życie. Za ich wzrost odpowiedzialne s